MPSSAA Championship Meet                                 2/18/2020 - 6:10 PM
                MPSSAA Indoor Track - 2/17/2020 to 2/18/2020                 
                           State Championship Meet                           
                              PG Sports Complex                              
 
Event 406  Girls 1600 Meter Run 4A
=======================================================================      
          4A: $ 4:58.99  2017        Maria Coffin, Annapolis                 
       State: % 4:45.55  2017        Hayley Jackson, Patuxent                
    Name                    Year School                  Finals  Points      
=======================================================================      
Section  1                                                                   
  1 Parker O'Brien            10 Leonardtown            5:20.46              
  2 Meghan Geary               9 Richard Montgomery     5:20.65              
  3 Kelly May                 11 South River            5:20.85              
  4 Avery Jackson             12 Clarksburg             5:23.49              
  5 Allysa Combs              12 Severna Park           5:30.46              
  6 Madeleine Blaisdell       12 Walt Whitman           5:31.19              
  7 Kelsie O'Neill            11 Severna Park           5:32.57              
  8 Brenna Mullaney           12 Severna Park           5:35.62              
  9 Kaitlin Robinson          11 Dulaney                5:37.96              
 10 Emily Gorny               12 Howard                 5:41.82              
Section  2                                                                   
  1 Bronwyn Patterson         11 South River            5:07.34   10         
  2 Anna Janke                12 Broadneck              5:08.89    8         
  3 Amanda Eliker             12 Howard                 5:11.15    6         
  4 Nimrit Ahuja              10 Howard                 5:11.66    5         
  5 Grace Denius              10 Broadneck              5:12.03    4         
  6 Katie Ericson             12 Annapolis              5:13.15    3         
  7 Isabelle Senfaute         10 Walter Johnson         5:13.72    2         
  8 niya torres               12 Arundel                5:16.14    1         
  9 Ella Gaul                 11 Walter Johnson         5:16.38              
 10 Charlotte Turesson        11 Richard Montgomery     5:16.64              
 11 Marissa Dailey            11 Dulaney                5:32.48              
 -- Jenna Goldberg            12 Walter Johnson             DNS              
==========================================================================   
          4A: $ 4:58.99  2017        Maria Coffin, Annapolis                 
       State: % 4:45.55  2017        Hayley Jackson, Patuxent                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points   
==========================================================================   
Finals                                                                       
  1 Bronwyn Patterson         11 South River            5:07.34   2  10      
  2 Anna Janke                12 Broadneck              5:08.89   2   8      
  3 Amanda Eliker             12 Howard                 5:11.15   2   6      
  4 Nimrit Ahuja              10 Howard                 5:11.66   2   5      
  5 Grace Denius              10 Broadneck              5:12.03   2   4      
  6 Katie Ericson             12 Annapolis              5:13.15   2   3      
  7 Isabelle Senfaute         10 Walter Johnson         5:13.72   2   2      
  8 niya torres               12 Arundel                5:16.14   2   1      
  9 Ella Gaul                 11 Walter Johnson         5:16.38   2          
 10 Charlotte Turesson        11 Richard Montgomery     5:16.64   2          
 11 Parker O'Brien            10 Leonardtown            5:20.46   1          
 12 Meghan Geary               9 Richard Montgomery     5:20.65   1          
 13 Kelly May                 11 South River            5:20.85   1          
 14 Avery Jackson             12 Clarksburg             5:23.49   1          
 15 Allysa Combs              12 Severna Park           5:30.46   1          
 16 Madeleine Blaisdell       12 Walt Whitman           5:31.19   1          
 17 Marissa Dailey            11 Dulaney                5:32.48   2          
 18 Kelsie O'Neill            11 Severna Park           5:32.57   1          
 19 Brenna Mullaney           12 Severna Park           5:35.62   1          
 20 Kaitlin Robinson          11 Dulaney                5:37.96   1          
 21 Emily Gorny               12 Howard                 5:41.82   1          
 -- Jenna Goldberg            12 Walter Johnson             DNS   2          
=============================================================================
                      Women - 4A - Team Rankings - 3 Events Scored           
=============================================================================
    1) Urbana                      17        2) Broadneck                  12
    3) Howard                      11        4) Walter Johnson             10
    4) Richard Montgomery          10        4) South River                10
    7) Bowie                        8        8) Bethesda-Chevy Chase        6
    8) Wheaton                      6       10) Northwest                   5
   11) Arundel                      4       11) Henry A. Wise               4
   11) Gaithersburg                 4       14) Annapolis                   3
   14) Quince Orchard               3       16) Walt Whitman                2
   17) C.H. Flowers                 1       17) Severna Park                1