MPSSAA Championship Meet                                 2/18/2020 - 6:39 PM
                MPSSAA Indoor Track - 2/17/2020 to 2/18/2020                 
                           State Championship Meet                           
                              PG Sports Complex                              
 
Event 454  Boys 500 Meter Run 4A
=======================================================================      
          4A: $ 1:03.52  2005        Afolabi Aromire, C. H. Flowers          
       State: % 1:03.52  2005        Afolabi Aromire, C. H. Flowers          
    Name                    Year School                  Finals  Points      
=======================================================================      
Section  1                                                                   
  1 Yasin Abdur Rahim         12 Northwood              1:07.34    6         
  2 Justice Quainoo           11 DuVal                  1:07.69    4         
  3 Nsereko Kiwalabye         12 Paint Branch           1:07.72    3         
  4 David Loomis              12 South River            1:09.69    1         
  5 Reilly Joyce              12 Broadneck              1:11.20              
 -- Dashawn Cypress           12 Mervo                      DNS              
Section  2                                                                   
  1 Seydi Sall                12 Richard Montgomery     1:05.77   10         
  2 Brandon Nya               12 Bowie                  1:07.12    8         
  3 Avery Arizpe              12 Richard Montgomery     1:07.54    5         
  4 Dondre Wilson             12 Mervo                  1:08.89    2         
  5 Taveon Pierce             10 Henry A. Wise          1:10.86              
 -- Joshua Edmonds            11 Henry A. Wise              DNF              
==========================================================================   
          4A: $ 1:03.52  2005        Afolabi Aromire, C. H. Flowers          
       State: % 1:03.52  2005        Afolabi Aromire, C. H. Flowers          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points   
==========================================================================   
Finals                                                                       
  1 Seydi Sall                12 Richard Montgomery     1:05.77   2  10      
  2 Brandon Nya               12 Bowie                  1:07.12   2   8      
  3 Yasin Abdur Rahim         12 Northwood              1:07.34   1   6      
  4 Avery Arizpe              12 Richard Montgomery     1:07.54   2   5      
  5 Justice Quainoo           11 DuVal                  1:07.69   1   4      
  6 Nsereko Kiwalabye         12 Paint Branch           1:07.72   1   3      
  7 Dondre Wilson             12 Mervo                  1:08.89   2   2      
  8 David Loomis              12 South River            1:09.69   1   1      
  9 Taveon Pierce             10 Henry A. Wise          1:10.86   2          
 10 Reilly Joyce              12 Broadneck              1:11.20   1          
 -- Joshua Edmonds            11 Henry A. Wise              DNF   2          
 -- Dashawn Cypress           12 Mervo                      DNS   1          
=============================================================================
                        Men - 4A - Team Rankings - 4 Events Scored           
=============================================================================
    1) Richard Montgomery          30        2) Severna Park               25
    3) Northwood                   20        4) Paint Branch               18
    5) Bowie                       14        6) Arundel                    10
    7) Henry A. Wise                6        7) Montgomery Blair            6
    9) Walter Johnson               4        9) DuVal                       4
    9) Northwest                    4       12) Springbrook                 3
   12) Parkdale                     3       14) Howard                      2
   14) Old Mill                     2       14) Mergenthaler Vo-Tech        2
   17) Broadneck                    1       17) Clarksburg                  1
   17) South River                  1