MPSSAA Championship Meet                                   2/18/2020 - 11:06 PM
                  MPSSAA Indoor Track - 2/17/2020 to 2/18/2020                  
                            State Championship Meet                             
                               PG Sports Complex                                
                              Last Completed Event                              
 
Event 455  Boys 800 Meter Run 4A
=======================================================================         
          4A: $ 1:55.98  2009        Wayne Bartholomew, Quince Orchard          
       State: % 1:52.57  2020        Kyle Lynd, Oakdale                         
    Name                    Year School                  Finals  Points         
=======================================================================         
Section  1                                                                      
  1 Sadou Sow                 10 Gaithersburg           2:01.09    8            
  2 Max Worley                12 Montgomery Blair       2:02.45                 
  3 Ryan Hepler               11 South River            2:02.80                 
  4 Joel Simpson              11 Montgomery Blair       2:03.12                 
  5 James Louie               11 Severna Park           2:03.92                 
  6 Khalil Gomez              11 Henry A. Wise          2:05.01                 
  7 Nick Grooms               11 Leonardtown            2:05.45                 
  8 Tafari Stephenson         11 Bowie                  2:07.49                 
 -- Spencer Tate              12 Broadneck                  DNS                 
Section  2                                                                      
  1 Sam Keeny                 12 South River            1:59.96   10            
  2 Lamine Fofana             12 Northwood              2:01.14    6            
  3 Carson Sloat              11 Severna Park           2:01.57    5            
  4 Yabsira Gugsa             12 Paint Branch           2:01.59    4            
  5 Tanner Piotrowski         12 Arundel                2:01.87    3            
  6 Aidan Goldenberg-Hart     12 Richard Montgomery     2:01.94    2            
  7 Jack Muldoon              11 Severna Park           2:02.26    1            
  8 ethan binkley             12 Arundel                2:05.36                 
  9 Taveon Pierce             10 Henry A. Wise          2:10.63                 
==========================================================================      
          4A: $ 1:55.98  2009        Wayne Bartholomew, Quince Orchard          
       State: % 1:52.57  2020        Kyle Lynd, Oakdale                         
    Name                    Year School                  Finals  H# Points      
==========================================================================      
Finals                                                                          
  1 Sam Keeny                 12 South River            1:59.96   2  10         
  2 Sadou Sow                 10 Gaithersburg           2:01.09   1   8         
  3 Lamine Fofana             12 Northwood              2:01.14   2   6         
  4 Carson Sloat              11 Severna Park           2:01.57   2   5         
  5 Yabsira Gugsa             12 Paint Branch           2:01.59   2   4         
  6 Tanner Piotrowski         12 Arundel                2:01.87   2   3         
  7 Aidan Goldenberg-Hart     12 Richard Montgomery     2:01.94   2   2         
  8 Jack Muldoon              11 Severna Park           2:02.26   2   1         
  9 Max Worley                12 Montgomery Blair       2:02.45   1             
 10 Ryan Hepler               11 South River            2:02.80   1             
 11 Joel Simpson              11 Montgomery Blair       2:03.12   1             
 12 James Louie               11 Severna Park           2:03.92   1             
 13 Khalil Gomez              11 Henry A. Wise          2:05.01   1             
 14 ethan binkley             12 Arundel                2:05.36   2             
 15 Nick Grooms               11 Leonardtown            2:05.45   1             
 16 Tafari Stephenson         11 Bowie                  2:07.49   1             
 17 Taveon Pierce             10 Henry A. Wise          2:10.63   2             
 -- Spencer Tate              12 Broadneck                  DNS   1             
================================================================================
                       Men - 4A - Team Rankings - 13 Events Scored              
================================================================================
    1) Paint Branch                53        2) Richard Montgomery         52   
    3) Severna Park                41        4) South River                40   
    5) Northwood                   39        6) Howard                     24   
    7) Arundel                     23        7) Springbrook                23   
    9) Old Mill                    20.50    10) Henry A. Wise              20   
   11) Dulaney                     18       12) Broadneck                  16.50
   13) Northwest                   16       14) Eleanor Roosevelt          15   
   15) Bowie                       14       16) Clarksburg                 12   
   16) Mergenthaler Vo-Tech        12       18) Laurel                      9   
   19) Albert Einstein              8       19) Gaithersburg                8   
   19) Urbana                       8       22) Montgomery Blair            6   
   23) Walter Johnson               4       23) North County                4   
   23) Winston Churchill            4       23) Annapolis                   4   
   23) DuVal                        4       28) Parkdale                    3   
   29) Quince Orchard               2       29) Meade                       2   
   31) C.H. Flowers                 1